Alternatif Akım Nedir? Sağ El Kuralı Nedir?

Elektrik alanında okuyan veya hobi olarak elektrikle ilgilenen insanların sorduğu ilk sorulardan biri “Alternatif akım nedir?” sorusudur. Gelin birlikte alternatif akım nedir, inceleyelim. Elektrik santrallerinde enerji elde edilmektedir. Bu enerji alternatif enerjidir. Kısaca anlatmak gerekir ise genliği ve yönü periyodik olarak artan veya azalan elektriksel akımdır. En çok kullanılan dalga tipi ise sinüs dalgasıdır.

Alternatif akım nedir

Elektrik jeneratörünün ilk icadında ismi liste sonlarında bulunmasına rağmen bu icat aslında “NİKOL TESLA”ya aittir. Aşırı yüksek IQ’ya sahip olmasının verdiği avantaj ile dünyada ki ilk elektrik santralini Niagara Şelalesinde kurmuş ve orta büyüklükte ki bir kasabaya elektrik vermiştir.

Ülkemizde kullanılan elektrik enerjisi 220V. Düzeylerinde frekansı ise 50Hz. Olarak üretilmektedir. Gelin diğer dünya ülkeleri gerilimleri konusunda herhangi bir değişim var mı onu inceleyelim.

DÜNYA ÜLKELERİ GERİLİMLERİ

Dünya ülke gerilimleri

SAĞ EL KURALI NEDİR?

Bir tel üzerinden akım geçirilir ise o tel etrafında manyetik alan halkaları oluşur. Sağ eliniz yardımı ile bir tel tuttuğunuzu düşünün. Başparmağınızı akım yönünde çevirirseniz, içeri doğru tuttuğunuz parmaklarınız sizlere Manyetik alanın yönünü gösterir. Oluşan bu alan, akımı yükselttiğinizde artacaktır. Bu alanın ispatlama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Elinize bir demir çivi alınız. Bu çiviye izole edilmiş bir kablo sardıktan sonra bu kablonun uçlarına pil bağladığınızda, çivinin bir mıknatıs etkisi yarattığını görebilirsiniz. Bu şekilde demir tozlarını ve küçük metal parçaları çekebilirsiniz. Pili çıkarttığınız anda bu çekilen parçaların düştüğünü göreceksiniz.

sağ el kuralı

Akım değişir ise yani alternatif akım tanımına uyar ise manyetik alan üzerinde de bir değişim meydana gelir. Yani manyetik alana maruz kalan bir tel üzerinde akım oluşmaktadır. Manyetik alan ne kadar değişiyor ise akımda o kadar değişken olacaktır. Tek bir iletkenin değişiminden çok birden fazla iletken çerçeve değişen manyetik alan üzerinde hareket ettirilir ise ortaya alternatif enerji çıkacaktır. En basit mantıkla alternatif akım bu şekilde üretilir. Bu kısa makale ile aklınızda ki alternatif akım nedir? Sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Umarım faydalı olabilmişizdir.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir!!!

 

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir