Bluetooth ile WiFi Arasındaki Farklar

Merhabalar, Bugün “Bluetooth ile Wifi Arasındaki Farklar” başlıklı yazı hakkında bilgi vereceğiz. Keyifli okumalar…

Bluetooth ile Wifi Arasındaki Farklar

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar

Yeni bir proje oluştururken karşınıza çok sayıda kablosuz haberleşme standartı çıkacaktır. Her seçimin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bu makalede, aşağıdakiler dahil en popüler üç kısa menzilli kablosuz standarda değinip , Bluetooth ile Wifi arasındaki farklardan bahsedeceğiz.

# Bluetooth Classic

# Bluetooth Düşük Enerji (BLE)

# WiFi Direct

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar – Hız İhtiyacı

# Yüksek hızlı veri iletimi, projeniz için en kritik gereklilik ise, büyük olasılıkla WiFi Direct en iyi seçim olacaktır. WiFi iletişimini çoğu kişi bilirken, WiFi Direct iletişimini çok az kişi bilmektedir. Wifi Standardı bir erişim noktası gerektirir. Dolayısıyla, bir cihazdan diğerine veri aktarmak istiyorsanız, erişim noktasından geçmesi gerekir. WiFi Direct, bir erişim noktasına ihtiyaç duymadan veri aktarımı yapabilen bir standarttır. Bluetooth’ta olduğu gibi veriler doğrudan bir cihazdan diğerine aktarılabilir.

Hız Karşılaştırma

Kablosuz standart;

# Bluetooth Düşük Enerjili 1 Mbps

# Bluetooth Klasik 2-3 Mbps

# Wifi Direct 100-250 Mbps

WiFi Direct, Bluetooth Classic ile elde edilebilecek hızın 10 katı kadar maksimum veri aktarım hızına sahiptir. Örneğin, Yüksek boyutlu videoların yayınlanması gerekiyorsa, mümkün olan en hızlı kablosuz bağlantıya ihtiyacınız olacaktır. Bluetooth’un bu konuda yeterince hızlı olması mümkün değildir. Bu yüzden WiFi Direct bağlantısı kullanmanız gerekecektir.

Hız spektrumunun diğer ucunda, Bluetooth Classic’ten yaklaşık 2-3x daha yavaş veya WiFi Direct’ten 20-30x daha yavaş olan Bluetooth Low-Energy (Bluetooth Smart olarak da bilinir) bulunur. Tipik olarak, sensör okumaları (sıcaklık, hızlanma vb.) Veya GPS koordinatları gibi az miktarda aralıklı veriyi iletmek için kullanılır.

Ses akışı gibi verileri sürekli olarak iletmeniz gerektiğinde, genellikle Bluetooth Classic’i kullanmanız gerekir. Bluetooth Classic, kısa ve nadir veri akışları için optimize edilmiş olan BLE’ye karşı, akış uygulamaları için optimize edilmiştir.

Ses iletimi için de BLE kullanmak mümkündür, ancak Bluetooth Classic ile aynı kalitede değildir.

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar – İletim Aralığı

WiFi Direct 200 fit menzile sahipken, Bluetooth (Klasik ve Düşük Enerji) maksimum 50 fit menzile sahiptir. WiFi Direct’in kullandığı daha yüksek iletim gücü beraberinde güç tüketimini arttırmıştır. Tradeoff, batarya ömrüdür ve bu artan iletim gücü, küçük bir bataryayı Bluetooth standardından çok daha hızlı tüketir.

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar – Menzil Karşılaştırma

 # Bluetooth Düşük Enerjili Normalde 50 ft, ancak aralık genişleticiyle 1,500 fit

 # Bluetooth Classic Normalde 50 ft, ancak aralık genişleticiyle 3,000 ft’e

 # Wi-Fi Direct 200ft

Menzil durumları için bazı istisnalar vardır. Piyasada çok farklı Bluetooth vericileri sınıfları var. Çoğu Bluetooth ürünü, daha önce belirtildiği gibi 50 fit civarında 2.sınıf verici kullanır. Ancak, 300 feet’e yakın bir menzile sahip 1. sınıf bir vericiyi de kullanabilirsiniz. Bu durumda beraberinde güç tüketimini getirmektedir. Daha yüksek iletim gücü pil ömrünün daha hızlı azalmasına sebebiyet verir.

Bir aralık genişletici devresini kullanarak Bluetooth ile menzili daha da artırabilirsiniz. Örneğin, Bluetooth modülü sağlayıcısı Bluegiga, yaklaşık 1.500 fit uzunluğa sahip uzun menzilli bir BLE modülü (BLE121LR) ve 3.000 fit uzunluğua sahip Bluetooth Klasik (WT41) ürününü piyasaya sunmuştur.

Başka bir istisna daha var. Bazı uygulamalarda, Bluetooth’un (Low-Energy sürümünün bile) WiFi Direct’ten daha geniş bir aralığa veri iletmesi mesh networking adı verilen harika bir topoloji ile mümkündür.

Normalde A cihazından C cihazına veri göndermek için, A ve C arasında doğrudan bir bağlantı kurmalısınız. Ancak örgü ağı ile bunun yerine, A cihazından C cihazına B cihazını kullanarak veri gönderebilirsiniz. B cihazının bir röle olarak veya birçok yönden bir sinyal güçlendirici olarak işlev görmesi sebebi ile yüksek menzile sahip olabilirsiniz.

Bluetooth ile Wifi Arasındaki Farklar

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar – Güç / Pil ömrü / Pil boyutu

Daha yüksek hız ve daha geniş iletim menzili, daha yüksek güç kullanımı ve dolayısıyla daha kısa pil ömrünü beraberinde getirir.. Bu nedenle, pil ömrü veya pil boyutu projeniz için önemliyse, güç kullanımı kritik hale gelir. Bluetooth Düşük Enerji (BLE), düşük güç kullanımı konusunda listede birinci sıradadır. Bluetooth Düşük Enerji (BLE), Internet of Things uygulamaları için geliştirilmiştir. Bir BLE cihazı bir veya iki yıl boyunca tek bir saat pili ile çalışabilir. Bu ürünler yalnızca ara sıra veri iletecek şekilde tasarlanmıştır. Örneğin, bir BLE cihazı dakikada sadece bir saniye veri aktarabilir. Bu, cihazın 59/60 =% 98,333 oranında boşta kalması anlamına gelir.

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar – Uyumluluk

Projeniz akıllı telefonlar ile bağlantılı ise, Bluetooth Classic en iyi seçenek olabilir. Tüm akıllı telefonlar Bluetooth Classic’i destekler, ancak yeni telefonlar BLE ve WiFi Direct’i destekler.

Bluetooth İle WiFi Arasındaki Farklar – Güvenlik

Her üç kablosuz standart da yüksek güvenlik seviyesi sunar. Ancak, WiFi 256 bit şifreleme kullanırken Bluetooth (Klasik ve LE) yalnızca 128 bit şifreleme kullanır. Çoğu durumda, Bluetooth’un güvenlik düzeyi yeterlidir ancak ürününüz için güvenlik kritikse, WiFi Direct daha iyi bir seçenek olabilir.

Özet

Mühendislikte her zaman olduğu gibi, çözümler arasında çeşitli dengeler vardır. Hiçbir uygulama, tüm uygulamalarda en iyisi değildir. Ürününüz için hangi kriterlerin en önemli olduğuna karar vermeniz gerekir. Bu basit veya karmaşık olabilir. Eğer tek önemsediğiniz hız ise seçiminiz kolaydır. Eğer sadece batarya ömrü öncelikli kaygınızsa, seçiminiz oldukça basittir. Ancak, hem hız hem de güç kullanımını eşit olarak önemsiyorsanız, seçiminiz daha karmaşık hale gelir.

Ürününüz için hangi özelliklerin en kritik olduğuna karar vermek, ürün geliştirmenin her zaman zorlayıcı bir yönüdür. Hiçbir şeyin gerçekten basit olmadığı proje geliştirme dünyasına hoş geldiniz. Zaten kolay olsaydı, her şirket Apple, Samsung kadar başarılı olurdu.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektronik Tasarımlar ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir!!!Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir