DC Akım Nedir? | Ohm Kanunu Nedir?

DC akım nedir diye soracak olursanız, Alternatif akımın tersine akım zaman göre her koşulda sabittir. Buna örnek verecek olur isek Pil, akü ve batarya gibi. DC’nin açılımı nedir diyecek olursanız DC(Direct Current) yani doğru akım anlamına gelmektedir. Doğru akımı elde etmek için alternatif akımı regülatörler yardımı ile zamana göre her koşulda sabit hale getirmek gerekmektedir.

dc akım nedir

Aşağıda ki PROTEUS programında deneme olarak çizilmiş en temel elektronik devreyi görebilirsiniz. Elektrik akımı, elektronların tersine pozitif (+) kutuptan negatif kutba (-) akıyor kabul edilir.

dc akım nedir

OHM KANUNU NEDİR?

OHM Kanunu; bir direncin üzerinde bulunan gerilimin üstünden akan akıma oranı olarak düşünülebilir. Elektronikte Gerilim (V) harfi ile, Akım (I) harfi ile ifade edilirken Dirençte (R) harfi ile temsil edilir. Yukarıda ki yazdığımız metne göre formülasyon yapacak olur isek R=V/I formülü ohm kanunu olarak kabul edilir. Biraz daha karmaşık konuşacak olur isek akım gerilim ile doğru, direnç ile ters orantılıdır. Yukarıda, en temel elektronik devre olarak verdiğimiz şekli ele aldığımızda R=V/I’dan, 9=10.000/I yaptığımız zaman, I=0.9mA olarak ortaya çıkar.

Örneğin, Şebekemizde gerilimin olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Bu durumu bir aydınlatma malzemesi ile görebiliriz. Bunun için LED Diyot kullanmak amacına yönelik olacaktır. Ledi tek başına kullanmak çoğu zaman tavsiye edilmez. Mutlaka yanına bir seri direnç bağlanmalıdır. Birlikte bağlanacak direncin bu değerini hesaplayalım.

dc akım nedir

220V Alternatif gerilimin tepe değeri 310V’lara kadar çıkmaktadır. Ledlerin parlaklığı üzerinden geçen akıma göre değişir. Akım ne kadar çok ise led o kadar çok ışık verir. Ancak bu malzemenin maksimum ne kadar akımda çalıştığını üreticinin dokümanlarından öğrenmek gerekir. Bir led 10ma-30ma arasında ışık vermektedir. Biz alacağımız parlaklık değerini 25mA olarak kabul edelim. Birim dönüşümü yaptığımız zaman bu değer 0.025A denk gelmektedir. R=V/I’dan, R=310/0.025 = 12400 yani 12.4Kohm’dur. Diğer bir ifade ile 12K4. Bu devrede led üzerine düşen gerilim görmezden gelinmiştir.Bu kısa makale ile aklınızda ki doğru akım nedir? Sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Umarım faydalı olabilmişizdir.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir!!!

 

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir