PIC vs AVR: Mikrodenetleyici Seçimi

Mikrodenetleyici seçimi, piyasada aynı özelliklere sahip çeşitli mikrodenetleyiciler bulunduğundan kafa karıştırıcı bir iştir. Mikrodenetleyici seçimi için birçok parametre, seçim aşamasında daha da önem kazanıyor. Genel olarak en sık kullanılan mikrodenetleyiciler arasında;

1-) PIC Mikrodenetleyiciler

2-) AVR Mikrodenetleyiciler bulunmaktadır.

Bizde bu makalemizde bu iki mikrodenetleyici arasında karşılaştırma yapacağız.

Mikrodenetleyici seçimi

PIC vs AVR: Mikrodenetleyici Seçimi

Proje Gereksinimlerini Belirleyin!

Projeniz hakkında tüm bilgileri toplayarak, Mikrodenetleyici seçimi aşamasında çok önemli ve doğru bir adım atmış olacaksınız. Topladığınız bu bilgiler mikrodenetleyici seçimi sırasında çok önemli bir rol oynayacaktır.

 • Projenizin büyüklüğü
 • Kullanılan çevre birimleri ve sensörler
 • Güç gereksinimi
 • Proje bütçesi
 • Arayüz Gereksinimi (USB, SPI, I2C, UART vb.)
 • Temel donanım blok şeması
 • Kaç tane GPIO gerektiğine dikkat edin
 • ADC (Analog to Digital) girişleri
 • PWM’ler
 • Doğru mimari seçimi (8-bit, 16-bit, 24-bit)
 • Projenin bellek ihtiyacı (Ram, Flash vb.)

Öne Çıkan Parametrelere Bakın!

Mikrodenetleyici seçimi için tüm bilgileri topladığınız zaman, mikrodenetleyici seçimi sizin için kolay bir hale gelecektir.. Bu makalede iki rakip mikrokontrolör markası PIC ve AVR çeşitli parametrelerle karşılaştırılacaktır. İki denetleyiciyi karşılaştırmak için projenizin ihtiyacına bağlı olarak, aşağıdaki parametreleri dikkate alınız:

 • Frekans: Mikrodenetleyicinin çalışacağı hız
 • Giriş / Çıkış pinlerinin sayısı: Gerekli bağlantı noktaları ve pinler
 • RAM: Çoğu işlemcide bulunan tüm değişkenler ve tanımlanan diziler
 • Flash Bellek: Yazdığınız programı derledikten sonra atacağınız alan
 • Gelişmiş Arayüzler: USB, CAN ve Ethernet gibi gelişmiş arayüzler
 • Çalışma Voltajı: 5V, 3.3V veya daha düşük MCU çalışma voltajı
 • Konektörler: Devre tasarımı ve boyut kolaylığı için konektörler.

Yukarıda ki parametrelerin çoğu hem PIC mikrodenetleyicisinde hem de AVR mikrodenetleyicisinde bulunur, ancak detaylı karşılaştırılma yapıldığında kesinlikle farklı olan bazı parametreler vardır.

Mikrodenetleyici Seçiminde Çalışma Voltajı

PIC ve AVR pil ile çalışan düşük voltaj gereksinimi gerektiren birçok ürün geliştirmeyi başardı.

AVR’nin, düşük voltajlı çalışma konusunda PIC16F ve PIC18F gibi eski PIC serilerinden daha iyi konumda olduğu söylenebilir. Burada bahsedilen PIC serileri çalışma voltajı olarak en az 4.5V’a ihtiyaç duyan chip-erased yöntemini kullanır.

AVR, ATmega328P gibi son derece düşük güçlü P (pico-power) varyantlarını geliştirdi ve piyasaya sürdü. Ayrıca Attiny 1634, pil ile çalışma da daha fazla verim sağlamak için uyku moduna geçiş yönteminide kullanmaktadır.

Bu başlığın sonucuna gelecek olursak,

AVR, PIC’den daha önce düşük çalışma voltajı seviyelerine odaklandı ve başarılı oldu. PIC ise şu anda düşük voltaj çalışması için geliştirmeler yapıyor ve bazı picPower’a dayalı ürünleri piyasaya sunuyor.

Mikrodenetleyici seçimi konusunda, bu parametrenin kazananı elde ki veriler ile AVR’dir.

AVR –> 1

PIC –> 0

Mikrodenetleyici Seçiminde Konektörler

Konektörler, tasarım ve geliştirme konusunda çok önemli bir yere sahiptir. AVR, PIC’in sahip olmadığı, kullanımı kolaylaştıran 6 ve 10 kanallı ISP arayüzleri tanımlamıştır. PIC’de ise bu görevi yapan, kullanımı ISP arayüzüne nazaran daha zor olan RJ11 soketleri yer almaktadır.

Sonuç olarak AVR’nin konektörleri devre tasarımı ve geliştirilmesi açısından basitleştirilmiş olmasına rağmen PIC’de aynı durum söz konusu değildir.

Mikrodenetleyici seçimi konusunda, bu parametrenin kazananı elde ki veriler ile AVR’dir.

AVR –> 1

PIC –> 0

Mikrodenetleyici seçimi

 

Mikrodenetleyici Seçiminde Gelişmiş Arayüzler

PIC üzerinde USB, CAN ve ETHERNET gibi gelişmiş arayüzler bulundurur. Bu arayüzler AVR üzerinde bulunmazlar.

Bu başlığın sonucu da PIC’in AVR’den daha gelişmiş arayüzlere sahip olduğudur.

Mikrodenetleyici seçimi konusunda, bu parametrenin kazananı elde ki veriler ile PIC’dir.

AVR –> 0

PIC –> 1

Mikrodenetleyici Seçiminde Geliştirme Ortamı

Her iki mikrodenetleyiciyi birbirinden farklı kılan önemli özellikler bulunmaktadır. Ancak geliştirme ortamının kolaylığı çok önemlidir. Aşağıda, geliştirme ortamının kolaylığını açıklayacak bazı önemli parametreler bulunmaktadır

 • Development IDE
 • C Compilers
 • Assemblers

Development IDE

Hem PIC hem de AVR, kendi geliştirme IDE’leriyle birlikte gelir. PIC geliştirme IDE’si MPLAB X, 750 Mb büyüklüğünde ki AVR’nin Atmel Studio7’si ile karşılaştırıldığında kullanımı daha basit ve kullanıcı dostu olarak ortaya çıkıyor.

PIC, PicKit3 programlayıcısı ve MPLAB X programı aracılığıyla programlanabilir. AVR, JTAGICE programlayıcısı ve AtmelStudio7 programı aracılığıyla programlanır.

Ayrıca, AVR kullanıcıları AVR Studio’nun 4.18 gibi daha eski sürümünü kullanıp, daha fazla hız elde etmektedirler.

Bu başlığın sonucu,

PIC MPLAB X’in AtmetStudio7’den daha hızlı ve kullanıcı dostu olduğudur.

Mikrodenetleyici seçimi konusunda, bu parametrenin kazananı elde ki veriler ile PIC’dir.

AVR –> 0

PIC –> 1

C Compilers

Hem PIC hem de AVR, sırasıyla XC8 ve WINAVR C Derleyicilerini kullanır. PIC Hi-tech’i satın aldı ve kendi derleyicisi olan XC8’i piyasaya sürdü. Bu derleyiciyi tamamen MPLAB X’e entegredir ve sorunsuz çalışmaktadır.

WINAVR, GCC derleyicisine dayanan ANSI C’dir. Bu durum port kodunu ve standart kütüphane oluşturmayı kolaylaştırır.

AVR başlangıçta C için tasarlandığından, kod çıkışı boyutu küçük ve hızlıdır.

Sonuç olarak WINAVR, XC8’den daha iyi ve hızlıdır.

Mikrodenetleyici seçimi konusunda, bu parametrenin kazananı elde ki veriler ile AVR’dir.

AVR –> 1

PIC –> 0

Mikrodenetleyici Seçiminde Fiyat ve Kullanılabilirlik

Fiyat açısından konuşurken, hem PIC hem de AVR çok benzer ürün yelpazesine sahiptir. Her ikisi de çoğunlukla aynı fiyat skalasında bulunabilir.

Kullanılabilirlik açısından PIC ürünlerini AVR’ye kıyasla öngörülen sürede teslim etmeyi başardı çünkü Microchip her zaman kısa teslim süresi politikasına sahipti. Atmel, geniş ürün yelpazesi sebebi ile bu konu üzerinde zor zamanlar yaşadı. Bu nedenle, PIC’in teslimat politikası açısından AVR’ye kıyasla daha iyi olduğu söylenebilir.

Mikrodenetleyici seçimi konusunda, bu parametrenin kazananı elde ki veriler ile PIC’dir.

AVR –> 0

PIC –> 1

Mikrodenetleyici Seçiminde Diğer Özellikler

Hem PIC hem de AVR çeşitli paketlerde satışa sunulmuştur. PIC, AVR’den daha geniş fiyat aralıklarında ürün sunar. Bu durum kendi içerisinde artı ve eksi puanlamaya sahip olabilir. Sizlerin seçeceği projenize uygun ürün modelinin seçiminde karışıklık yaratır, ancak aynı zamanda daha iyi esneklik sağlar. Hem PIC hem de AVR’nin en son sürümleri düşük güç tüketimi ve çeşitli voltaj aralıklarında çalışır. PIC saatler ve zamanlayıcılar olarak daha hassastır ancak hız açısından PIC ve AVR aynıdır.

Sonuç

PIC ve AVR, yalnızca endüstri alanlarında kullanılmayıp aynı zamanda öğrenciler ve hobi projeleri arasında popüler olarak kullanılan düşük maliyetli cihazlardır. Her ikisi de yaygın olarak kullanılmaktadır ve aktif çevrimiçi varlığa sahip iyi ağlara (forumlar, kod örnekleri) sahiptir. Mikroçip’in Atmel’i satın almasından sonra, ilgisini Hem PIC hemde AVR serisi üzerinde bölüştürdü.

Mikrodenetleyicilerin öğrenilmesi, Programlama dillerini öğrenmek gibidir! Bir mikrodenetleyiciyi ve bir Programlama diline hakimseniz diğerini kavramak daha kolaydır.

Bu savaşın galibi kim olursa olsun, hemen hemen tüm mühendislik dallarında “En iyi” tabiri yer almaz. Onun yerine “Uygulamaya en uygun” ibaresi kullanılır.

Sevgili Okurlarım…Gelişin, Geliştirin, Gözünüzde Canlandırın.  “Başarmak zordur, kolaya kaçarsan sonuç basitleşir. Unutma, yokuş aşağı inmek kolaydır ama manzara tepeden seyredilir.”

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir