STEVAL-DRONE01 Mini Drone Yapımı

Merhaba, Bu yazımızda “Mini Drone Yapımı” hakkında bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar:)

mini drone yapımı

Mini Drone Yapımı

Hiç kendi mini drone’nuzu oluşturmak ve uçurmak istediniz mi? STMicroelectronics kısa süre önce STEVAL-DRONE01 isimli mini drone kitini kullanıma sundu.

Bu kit, tamamen işlevsel mini drone oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir. Kit içeriği aşağıda listelenmiştir.

Mini Drone Kit İçeriği

 #  Plastik montaj çerçevesi (pervane korumaları dahil)

 #  STEVAL-FCU001V1 uçuş kontrol ünitesi

 #  Dört adet 85 mm x 20 mm, 3.7 V motor

 #  İkisi saat yönünün tersine döndürme

 #  İkisi saat yönünde döndürme

 #  Altı adet 65 mm pervane

 #  Üçü Saat yönünün tersine döndürme için (biri yedek)

 #  Üçü Saat yönünde dönüş için (biri yedek)

 #  Bir LiPo 3.7 V, 600 mAh batarya

 #  Plastik yapısal ayrıcı

 #  Parçaları çerçeveye sabitlemek için kablo bağları

Herşey kolay bir şekilde halledilsin diye STMicroelectronics firması, mini dronun temel özelliklerini ve nasıl oluşturacağınızı gösteren bir videosu bulunmaktadır.

Uçuş sırasında, uçuş kontrol ünitesi mini dronu sabit tutmak için motor hızını yazılım üzerinden kontrol eder. Bu işlem uçuş kontrol ünitesinin ivmeölçer ve jiroskoptan aldığı bilgiyi mikrodenetleyici tarafından işlenmesi ile oluşur.

Uçuş kontrol ünitesi içerisinde bir Bluetooth modül bulunmaktadır. STMicroelectronics’ten indirebileceğiniz bir uygulama ile android telefonunuzla veya tabletinizle mini dronu kontrol etmek mümkün. Uygulamadaki ayarlar bölümünü kişisel tercihlerlerinize göre düzenleyebilirsiniz.Ayrıca, android uygulamanın açık kaynak kodu github’da mevcuttur.

Dronu tamamlandıktan sonra mini insansız hava aracını uçurmaya başlamadan önce, sensörleri kalibre etmeniz ve uçuş kontrol ünitesini çalıştırmanız gerektiğini unutmayın. Sensörleri kalibre etmek için mini dronu düz bir yüzeye yerleştirin, uçuş kontrol ünitesindeki sıfırlama düğmesine basın ve “app” üzerindeki kontrol kollarını aşağıdaki konumlara yerleştirin.

mini drone yapımı

Uçuş kontrol ünitenizi kurmak için, kontrol uygulamanızdaki “kolları” en az iki saniye boyunca aşağıdaki konumlara yerleştirmelisiniz.

mini drone fiyatları

Uçuş kontrol ünitesi devreye alındığında kırmızı LED’in yanıp sönmesi durur.

Artık ilk deneme uçuşunuz için hazırsınız. Uçuşlar ile ilgili yetkinliğiniz yok ise izleyicilerin istemeden zarar görmesini veya yaralanmasını önlemek için boş alanlarda deneme yapmanız tavsiye edilir.

STEVAL-DRONE01 İnceleme ve Kurulum Videosu

 

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir