Nesnelerin İnterneti Örnekleri

Merhabalar, Bu yazımızda Nesnelerin interneti nedir? Konusundan bahsedip ardından Nesnelerin interneti örnekleri listesini inceleyeceğiz. Keyifli okumalar.

Teknoloji ve bilimin gelişmesi ile beraber biz de her geçen gün daha da gelişiyoruz. Her geçen gün daha akıllıyız, daha hızlı büyüyor, yenilikçi yollarla ilerlememize devam ediyoruz. Geçmiş zaman ile kıyaslama yaptığınızda teknolojinin gelişimi bir yere kadar yavaşça ilerlerken birden hızlıca yükselişe geçtiğini göreceksiniz. Gelişen teknoloji beraberinde birçok yenilik ve kolaylık getirmiştir. Bunların en başında ve en çok tercih edileni “IoT” olarak da bilinen Nesnelerin İnternetidir.

Nesnelerin interneti örnekleri

Hepimiz internetin insanları birbirine nasıl bağladığının farkındayız. Gelişen IoT teknolojisi ile bir adım daha ileri giderek daha önce hiç akla gelmemiş nesneleri birbirine bağlayabileceğiz.

Nesnelerin İnterneti(IoT) Nedir?

Nesnelerin İnterneti(IoT), cihazların kendi aralarında bilgi paylaşımı yapmasına olanak sağlar.  Nesnelerin İnterneti (loT) ilk olarak 1999 yılında Kevin Ashton isminde bir İngiliz girişimcinin laboratuvarında ortaya çıkmıştır.

Araştırmacılar 2020 yılına kadar dünyada ki 50 milyar cihazın Nesnelerin interneti teknolojisini kullanacağını öngörüyor. Her şeyden önce, insandan makineye ve makineden makineye iletişimin ötesine geçecek ağ, sistemler ve cihazlar arasında çok gelişmiş bir bağlantının olacağı bir çağa girmeye başladık. Nesnelerin İnterneti çoktan dünyayı değiştirmeye başladı ve IoT ile yeni bir teknolojik döneme girdik. Yazının devamında nesnelerin interneti örneklerini görecek ve bu gelişen teknoloji hakkında detaylı fikir edinebileceksiniz.

Nesnelerin İnterneti Örnekleri

1 -) Akıllı Termostatlar

Akıllı termostatlar Nesnelerin interneti örnekleri içerisinde kullanımı ile size maddi anlamda tasarruf ettirecek bir cihazdır. Evinizin sıcaklığını akıllı telefon veya tabletiniz ile her yerden kontrol edebileceğinizi ve eve gitmeden önce evinizin sıcaklığını kontrol edebildiğinizi düşünün. Piyasada akıllı termostat kategorisinde birçok cihaz bulunmaktadır bazıları o kadar gelişmiştirler ki sizin günlük yönlendirmelerinizi takip ederek sıcaklık değerini değiştirebilirler. Örneğin 7 gün boyunca sürekli olarak düşük sıcaklık ayarlamış olursanız, bu cihaz bunu otomatik olarak öğrenir. Geceleri sıcaklığı düşürür. Bu enerji tasarrufu için çok yararlı bir cihazdır.

Nesnelerin İnterneti Örnekleri

2 -) Mimo Monitörler

Mimo monitörler nesnelerin interneti örnekleri arasında popülerliği yükselen cihazlar arasında. Fiyat olarak uygun olması tercih edilme oranını yüksek şekilde arttırıyor. Bu monitörler bebeğinizin vücut pozisyonunu, solunum seviyesini, vücut sıcaklığını gibi bilgileri sizlere aktarıyor. Bu cihazın asıl kullanım amacı SIDS yani Ani bebek ölüm sendromundan kaçınmak için gerekli önlemleri almak.

nesnelerin interneti örnekleri

3 -) Philips-Hue Ampuller

Philips hue ampulleri yeni bir inovasyon aşamasına adım attı. Cep telefonlarınızla bağlantılı olarak parmaklarınızın ucundaki ışıkların yoğunluğunu kontrol edebilirsiniz. Ampulün mobil teknolojiyle birleşimi eviniz için mükemmel bir adım.  Ruh halinize ve çevreye uyum sağlamak için farklı watt ampuller kullanmak yerine, telefonunuzu kullanarak loşluktan maximum parlaklığa kadar olan ışık yoğunluğunu değiştirebilirsiniz. Bu ampuller gece loş ışık verebilecek şekilde programlanabilir. Philips Hue Ampülleri nesnelerin interneti örnekleri listemizde 3.sırada kendine yer buluyor.

nesnelerin interneti örnekleri listesi

4 -) Ralph Lauren Polotech Gömlek

Ralph Lauren, sporcular için The Polotech Shirt’i piyasaya süren ve giyim endüstrisi ile Nesnelerin internetini bir araya getiren bir Amerikan giyim firmasıdır. Bu Gömlek sporcuların kalp atışlarını, yakılan kalorilerini, aktivite seviyelerini, solunum derinliklerini ve sporcuların biyometrik ölçümlerini kaydedebilir ve sporcular için en iyi performansı sağlamak için ayarlanabilir. Apple saat’e veya iPhone’a bağlanabilir ve iPhone’unuzdaki tüm etkinlikleri takip edebilir ve kaydedebilirsiniz. Yani bu Polotech Gömlek iPhone ile birlikte sizin fitness eğitmeniniz olabilir.

nesnelerin interneti örnekleri listesi

5 -) Akıllı Buzdolabı

Bir yaz günü soğuk bir içecek içmek için buzdolabını açtınız ve buzdolabında soğuk içeceklerin olmadığını gördünüz. İşte tam olarak bu durumda biten ürünlerin veya azalan ürünleri sizlere bildiren bir teknoloji var. Hatta bu ürünleri bildirmek ile kalmıyor eksik ürünlerin de siparişini verebiliyor. Nesnelerin interneti örnekleri listesinde ar-ge aşaması en uzun sürebilecek ürün akıllı buzdolabıdır.

 

nesnelerin interneti örnekleri nelerdir

6 -) Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonları bilmeyen yoktur ve Akıllı Telefonlar Nesnelerin internetinin en yaygın örneğidir. Yukarıda açıklanan tüm cihazlar akıllı telefonunuzu kullanarak kontrol edilebilir. Bana göre nesnelerin internetinin merkez noktası akıllı telefonlardır.

nesnelerin interneti örnekleri nelerdir

7 -) Mikroçipler

Nesnelerin interneti örnekleri içerisinde ki mikroçipler genellikle izleyici konumunda kullanılır. Nesnelerin interneti ile evcil hayvanların üzerlerine bir mikroçip takılır. Böylece evcil hayvanlarınızı fiziksel olarak aramayarak nerede olduklarını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu çipler vasıtası ile evcil hayvanlarınızın sağlık durumu hakkında bilgi almakta mümkün.

nesnelerin interneti örnekleri nelerdir

8 -) Akıllı Arabalar

Akıllı arabalar sektöründe Tesla’nın araçları, nesnelerin internetinin bir parçası olduğunu dünyaya gösterdi. Tesla otomobil bu alanda gerçekten büyük bir başarıdır. Evinize gelmeden önce bir arabanın otomatik olarak garaj kapısını açtığını, aracın sıcaklığını, ışıklarını ve şarjını uzaktan kontrol edebildiğini düşünün. Tesla otomobili tüm bu özelliklere sahiptir, ayrıca aracınızı kontrol etmenin yanı sıra hızını, yerini, pil durumunu her yerden öğrenmek için kendi uygulamanızı oluşturabileceğiniz bir uygulama çerçevesine sahiptir.

nesnelerin interneti örnekleri.jpg

9 -) Google Gözlük

İnovasyonu ve interneti en iyi tanımlayan şirket tabi ki google’dır. Google her zaman hayatımızı kolaylaştıran şeyler ortaya koydu. Google gözlük ile sesli komutlar ile etkileşime girebilir, görebilir, internette gezinebilir, resimlere tıklayabilir ve eller-serbest modunda pek çok şey yapabilirsiniz.

nesnelerin interneti örnekleri.jpg

Nesnelerin İnterneti sizi hayrete düşürecek ve heyecanlandıracak başka birçok yenilikçi cihaza sahip. Biz nesnelerin interneti örnekleri içerisinde 9 cihaza yer verdik.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarimlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir