Optik ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar

Optik Mouse kullandığımız günler geride kaldı, artık geniş bir alan Lazer Mouse ile kaplandı. Lazer Mouse’un optik mouse’dan neden teknolojik olarak üstün olduğunu biliyorsunuz, bu da onları çoğumuz için tercih edilebilir bir seçenek haline getiriyor. Bu yazımızda “Optik ve lazer mouse arasındaki farklar” konulu yazımızı açıklayacağız.

Optik ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar

Optik Mouse mu Lazer Mouse mu?

Optik ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar

Bu iki çeşit fareyi sadece kullanmak suretiyle ayırt etmek zor olsa da, farklılıklar çoğu kullanıcı için fark edilemez. İzleme Yöntemi, DPI ve Maliyet, Optik ve Lazer Mouse’u ayırt eden üç ana faktördür. Hepsi aşağıda açıklanmaktadır.

İzleme yöntemi

İzleme yöntemi, Lazer ve Optik Fare arasında büyük bir fark yaratır. Optik Fare, hareketleri izlemek için LED ışıkları kullanır. Bu yüzden sadece opak yüzeylerde kullanılabilir. Öte yandan, Lazer fare hareketleri izlemek için Lazer ışığı kullanır. Lazer ışığı dar ve daha hedefli olduğu için Lazer fare hareketleri izlemede daha doğru ve hassastır. Ayrıca, optik fare, siyah veya parlak yüzeylerde doğru izleme konusunda zorluklarla karşılaşabilirken lazer fare neredeyse tüm yüzeylerde kullanılabilir.

DPI

Sıradan bir optik fare yaklaşık 200 – 800 dpi ile geliyor. Normal bir bilgisayar kullanıcısıysanız bu değerler yeterli ama oyun oynamak için bir fare arıyorsanız bu kesinlikle lazer fare olmalı. Lazer Fareler daha iyi hassasiyet ve doğruluk için 4000 dpi’ye kadar ulaşıyor. DPI, farklı lazer fare çeşitlerinde 8000+’ye kadar ulaşılabilir.

Maliyet

Lazer fareler modern pazarda optik farelere göre nispeten daha yüksek fiyatlara satılır.

Optik ve Lazer Mouse Arasındaki Farklar

SONUÇ

Özetle, optik ve lazer mouse arasındaki farklar teknolojinin gelişmesi ile açılıyor. Birde aşağıda ki Optik ve lazer mouse arasındaki farklar tablosunu inceleyin.

Optik Fare Lazer Fare
İzleme Yöntemi LED Aydınlatma Lazer
Fiyat Daha az pahalı Nispeten pahalı
İlk kullanım 1980 (Mouse Sistemleri Şirketi ve Xerox) 1998 (Sun Mikrosistemleri)
İlk Ticari Sürüm Microsoft (1999) Logitech MX 1000 (2004)
Yüzey Opak yüzeyler, mouse padler, parlak olmayan yüzeyler Cam üzerinde kullanılabilir, mouse pad gerekmez
Hassasiyet (çözünürlük) Düşük çözünürlük(3000 dpi’ye kadar) Daha yüksek çözünürlük (6000 dpi’ye kadar), üstün yüzey izleme

Sizin için Optik ve Lazer Mouse Arasındaki Farkları Anlatan kısa bir videomuz var. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz!

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarimlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir