Panik Alarm Butonu Devresi

Panik Alarm Butonu Devresi – Zor durumda olan, yardıma ihtiyacı olan kişileri kurtarmak için yakınlarda bulunan insanlara uyarı gönderen bir sistemdir. Olası panik durumu herhangi bir durumda gerçekleşebilir. Bu birkaç durum ile sınırlı değildir. Cihazı tek bir tuşa basarak kullanabilirsiniz. Cihazı kullanma anınız yardım isteyeceğiniz bir an olduğu için, Cihazı mümkün olduğu kadar kolay ulaşılabilir bir yerde muhafaza etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Acil durum göstergesi görüntülü veya sesli bir şekilde dizayn edilebilir.

Panik Alarm Butonu Devresi

Bu proje düşük maliyetli elektronik parçalar kullanılarak yapılabilir. Panik alarm butonu devresinde kullandığımız ana malzeme 555 Zamanlayıcı entegresidir. 555 entegresi tarafından üretilen sinyal sadece birkaç mA’yı işleyebilir. Bu yüzden bu projede bu akımların kontrolü BC547 Transistörü ile sağlanmıştır. Aynı karakteristik özelliklere sahip başka bir NPN transistörde kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

  1. 555 Zamanlayıcı Entegresi – 1 Adet
  2. Transistor BC547 – 1 Adet
  3. Buzzer (6-12V) – 1 Adet
  4. LED – 1 Adet
  5. Bas bırak button – 2 Adet
  6. 9V Pil ve Yuvası – 1 Adet
  7. Direnç (10kὨ – 2; 220Ὠ – 1; 1KὨ ) 1’er Adet
  8. Seramik  Kondansatör (0.01uF) – 1 Adet

Panik Alarm Butonu Devre Şeması

Aşağıda, 555 IC entegresi kullanarak panik alarm butonu devresinin şeması verilmiştir.

Panik Alarm Butonu Devresi

Panik Alarm Butonu Devresi Yapılandırma

555 zamanlayıcı entegresinin üç popüler çalışma durumu vardır.

# Astable Multivibrator modu

# Monostable Multivibrator modu

# Bistable Multivibrator modu

Devredeki kararlı durumların sayısına göre farklılık gösterir. Bizim projemizde iki kararlı duruma ihtiyacımız var. Bu durumlardan biri alarm AÇIK ve diğeri alarm KAPALI durumlarıdır. Yani burada 555’i Bistable modunda yapılandırmamız gerekiyor. Bir butona basıldığında, duyulabilir ve görülebilir biçimde sinyal göndermemiz gerekmektedir. Alarmı kapatmak için bizim yanımızda bulunan bir butonu kullanabiliriz. Burada küçük çalışma akımları ile bir proje yapmış olduk.

Panik Alarm Butonu Devresinde ki 555 Entegresinin İç Yapısı

Aşağıda ki resimde 555 entegresinin iç yapısını görebilirsiniz. Bu zamanlayıcı hakkında daha fazla bilgi almak için üreticinin dokümanlarına bakmanız gerekmektedir.

555 entegresinin iç yapısı

# İlk olarak 2.Pinde ki TRIGGER ve 4.Pindeki RESET ucunu R1 ve R2 dirençleri ile pull up yapmanız gerekmektedir. SET düğmesine basıldığında, TRIGGER pini (bu değerden düşük (<Vcc / 3)) gider ve 555’in içindeki düşük karşılaştırıcının çıkışını bir an için yükseğe çıkarır. Bu, flip-flop’u ve OUTPUT pinini yüksek olarak ayarlar ve harici resetleme sinyali verilene kadar bu durumda kalır.

# 555 Entegresini sıfırlama işlemi RESET butonu ile yapılır. Reset butonuna bastığınızda bu pin Vcc/3 değerinden küçük olur. Flip-flop sıfırlanır ve çıkış 0 olur ve bir sonraki tetikleyici verilene kadar bu durumda kalır.

# Output Çıkış sinyali BC547’nin ana terminaline ulaşır ve transistör AÇIK konuma geçer.Transistöre bağlı buzzer ve led çalışmaya başlar.Npn transistörü akım kontrollü bir malzemedir. Detaylı bilgiyi üreticinin dokümanlarından edinebilirsiniz.

Panik Alarm Butonu Devresi Çalışması

SET düğmesine basıldığında LED yanar ve Buzzer ötmeye başlar. Reset düğmesine basıldığında LED söner ve Buzzer susar. Bu yazımızda sizlere Panik alarm butonu devresi nasıl yapılır konusunda bilgiler verdik. Umarım faydalı olabilmişizdir 🙂

Panik Alarm Butonu Devresi

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

2 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir