Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları | 9 Belirleyici Madde

Şantiye şefinin görev ve sorumlulukları oldukça fazladır. Bu yazımızda sizlere şantiye şefinin görev ve sorumluluklarından bahsedeceğiz. Bu sorumlulukları sahiplenirken dikkatli olmakta fayda var!

Şantiye şefinin görev ve sorumlulukları

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 1

 #  Şantiye şefi olmaya karar verdiniz ve yapı ruhsatının alınması için noter huzurunda şantiye şefliği için imza attınız. Sorumluluklarınız bu andan itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesini alana kadar devam edecektir. Yapı kullanma izin belgesi yani iskânı almak için de iş bitimi imzasını ilgili belediyede imzalamanız gerekiyor.

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 2

 #  Şantiye şefleri ve yüklenici yapıyı standartlara ve teknik şartnamelere uyarak inşa etmek zorundadır. Şantiye şefleri, şantiye içerisinde ki tesisat işlerinde yetki (ustalık) belgesi olmayan personel yani usta çalıştıramaz. ( 3194 Sayılı İmar Kanunu Madde:28 )

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 3

 #  Şantiye şefleri yapının denetim zamanında hazır bir şekilde bulunarak denetimin rahat ve uygun şartlar altında yapılmasını sağlamakla görevlidir. Yapı denetleme ile ilgili tutulan yapı denetim defterini şantiye de muhafaza etmek ve bu deftere ait ilgili bölümleri imzalamakla yükümlüdür. ( Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği Madde:9/(3) )

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 4

 #  Şantiye şefleri işin akışını kolaylaştıracak ve bununla ilgili oluşturduğu her türlü organizasyonu sağlamak, yönetmelikte bulunan her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur. ( Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik Madde:10/(6) )

Şantiye şefinin görevleri

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 5

 #  Şantiye şeflerinin ustalık belgeli personel çalıştırma zorunluluğu vardır. Bu maddeden yukarıda da bahsetmiştik. Ancak çalıştırılmadığı durumlarda tüm sorumluluk şantiye şefine aittir. ( Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik Madde:10/(7) )

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 6

 #  Şantiye şefleri görev aldığı yapının başlangıç ve bitiş belgesini imzalamakla yükümlüdür. ( Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik Madde:10/(11) )

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 7

 #  Müteahhit veya şantiye şefi, İnşaatta herhangi bir üretime başlamadan en az iki gün önce, yapılacak üretimi denetimcilere haber vermek zorundadır. Haber verilmeyen durumlarda denetimsiz yapılan üretim yani işin ilerlemesinden doğacak her sorumluluk yapı müteahhidine ve şantiye şefine aittir. ( Yapı Denetimi Uygulama Yönetmeliği Madde:9/(6) )

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 8

 #  Şantiye şefi, İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm durumları analiz ederek raporlamalıdır. Bu raporları yapı müteahhidine sunar. Raporda ki maddelerin uygulanması müteahhidin sorumluğu altındadır. ( Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik Madde:10/(8) )

Şantiye Şefinin Görev ve Sorumlulukları – 9

 #  Şantiye şefi sosyal güvenlik bakımından 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na tabidir.

Gördüğünüz gibi şantiye şefinin sorumlulukları oldukça fazla. Biz sadece 9 maddeyi ele alabildik. Bunca sorumluluğa rağmen sizlere komik rakamlar teklif ediyorlar ise çalışmamanız daha doğru olacaktır. Şantiye şefliği imza ücreti yazımızı okuyarak bu konu hakkında bilgi edinebilirsiniz. Yapı ile ilgili gidişatta olumsuz bir durum olduğunda istifa etmek isterseniz “Şantiye şefliğinden nasıl istifa edilir?” yazımızda sizlere fayda sağlayacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir!!!

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir