Sıfır Geçiş Devresi

Merhabalar, Bu yazımızda “Sıfır Geçiş Devresi” hakkında bilgi verdikten sonra uygulanmış devreleri inceleyeceğiz.

sıfır geçiş devresi

SIFIR GEÇİŞ DEVRESİ

Sıfır Geçiş Devresi, Karşılaştırıcı olarak Op-amp kullandığımız bir uygulamadır. Sıfır voltajı, sinüs dalga formundaki değişimi pozitiften negatif veya tam tersine doğru izlemek için kullanılır. Kare Dalga Jeneratörü olarak da kullanılabilir. Sıfır Geçiş Devresi, zaman işaretleyici, faz ölçer, frekans sayacı vb. Gibi birçok uygulamada kullanılır.

Sıfır Geçiş Devresi tasarlanırken, transistör, op-amp veya Optokuplör yardımı ile birçok şekilde tasarlanabilir. Bu makalede, Sıfır Geçiş Devresi kurmak için Op-amp kullanacağız ve daha önce de belirtildiği gibi, Op-amp burada karşılaştırıcı olarak çalışacaktır.

Sıfır Geçiş Detektörü için ideal dalga biçimi aşağıda verilmiştir:

sıfır geçiş dedektörü

Yukarıdaki dalga formunda, sinüs dalgası sıfırı geçişi yakaladığında, Op-amp üzerinde negatiften pozitife ya da pozitiften negatife sinyal akışı görülebilir.

Sıfır Geçiş Devresi İçin Gereken Malzemeler

 #  Op-amp IC (LM741)

 #  Trafo (230V ile 12V arası)

 #  9V DC Kaynak

 #  Direnç (10k – 3adet)

 #  Bağlantı Kabloları

 #  Osiloskop

Sıfır Geçiş Devresi Devre Şeması

sıfır geçiş devre şeması

 #  İlk olarak 220V AC Gerilim trafonun primer kısmına bağlanır.

 #  Trafonun sekonder çıkışı 10k dirence girerek, çıkışı opamp’ın 2.pinine bağlanır

 #  Opamp’ın 7.pinine 9V DC besleme gerilimi verilir.

 #  Trafonun sekonder kısmında ki nötr hattı ile DC Kaynağın GND hattı kısa devre edilir. İlgili çıkış pinleri üzerinden (Pin 6) osilaskop vasıtası ile çıkış sinyali gözlemlenecektir.

Sıfır Geçiş Dedektörünün Çalışması

Sıfır Geçiş Devresinde, Op-amp’ın pozitif terminali, referans voltajı olarak toprağa bağlanır ve op-amp’in negatif terminaline trafonun çıkış voltajı uygulanır. Bu giriş voltajı daha sonra referans voltajı ile karşılaştırılır. Bu uygulamada herhangi bir op-amp kullanılabilir. Osilaskop ekranı üzerinde göreceğiniz sinyal aşağıda ki görselde ki gibidir.

sıfır geçiş devresi

Detaylı anlatım için aşağıda ki videoyu seyredebilirsiniz.

Sıfır Geçiş Dedektörü Videolu Anlatım

Kaynak : Circuitdigest

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektronik Tasarımlar ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi Çekebilir!!!

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir