SMD Dizgi Nasıl Yapılır?

Merhabalar, Bu yazımızda Smd dizgi nasıl yapılır? konusuna değineceğiz. Keyifli okumalar dilerim…

“Smd dizgi nasıl yapılır?” diyorsanız okumaya devam edelim. Sektörel olarak SMD Dizgi olarak kullanılan tabir, orjinali adı olan Surface-mount technology’ nin Türkçe karşılığı olarak Yüzey Montaj Devre Elemanları çevrilmiştir. Bir ölçüde Türkçe karşılığı kullanılıyor olsa da, sektörel olarak yaygın bir biçimde SMD Dizgi ismi kullanılır. SMD Dizgi, her alanda kullanılan elektronik kartlarda, elektronik devre elemanlarının kart yüzeyine, yüzey monta teknolojisi kullanılarak ve lehim kullanmadan montajlanması sürecinin tüm aşamalarını tanımlar.

SMD Dizgi Nasıl Yapılır?

smd dizgi nasıl yapılır

Teknolojinin geçmişi 60’ lı yıllara kadar uzansa da, 90’ lı yılların başlarına kadar çok etkin bir şekilde kullanılmamıştır. Buna sebep dönemin lehimle yapılan montajlarının da zamanın çok ötesinde verim sağlaması olarak gösterilebilir.

Ancak zaman içerisinde elektronik kartların daha küçük boyutlarda ve daha hassas olarak imal edilmesi gerekliliği oluşmuş ve elektronik devrelerin her alanda yaygın şekilde kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, yüzey montaj teknolojisi giderek daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

SMD Dizginin, lehimle karşılaştırıldığında birçok farklı avantajı ortaya çıkar ki bunlar arasında montaj aşamasında sürenin çok kısalması, elektronik ürünlerde oluşan ısı miktarının son derece düşmesi, elektronik kartın ihtiyacı olan elektriğin büyük oranda azalması, elektronik kartın montaj aşamasında çok daha az delinmesi ve zarar görmesi olasılığının ortadan kalkması, elektronik kart boyutlarının talebe göre en düşük seviyeye kadar inebilmesi, cihazların ürettiği titreşim ve sarsıntılardan etkilenmemesi, ekonomik maliyetin çok düşük boyutlara inmesi, elektronik kartın her iki yüzeyine de devre elemanlarının montajlanabilmesi başlıcalarıdır.

smd dizgi yapan firmalar

SMS Dizgi Üretim Aşaması

Her ne kadar lehimle geliştirilmiş olan teknolojiye göre birçok avantaj ortaya koyuyor olsa da, SMD dizgi imalat hattının hazırlanması ve imalat sürecine kadar ki aşama, çok yüksek maliyetlere sebep olur. Manuel olarak elektronik kart ve kaplama aşamasında herhangi bir müdahalede bulunulmayışı diğer bir sorun olarak öne çıkıyor gibi görünse de, bu durum teknik açıdan profesyonelleşme ve deneyim kazanma yoluyla tersi bir şekle dönüşerek, ciddi bir kazanım haline dönüşür.

SMD Dizgi üretim hattı bir defa oluşturulduğunda, çok yüksek verim ve kapasiteyle çalışmaya başlayacağından, yatırım maliyetini hızlı bir şekilde karşılayan bir yatırımdır. Çok hızlı ve kaliteli elektronik devrelerin imali ve aynı zamanda istenilen her boyutta elektronik kart imalatı yapılabilmesi avantajları ortaya çıkar.

Tüm avantajlarına ve büyük bir talep olmasına karşın, bu alanda teknik açıdan gereken uzmanlık ve imalat hattının kurulum maliyetleri, çok az sayıda şirketin bu alanda faaliyet göstermesine neden olur. Bununla birlikte çok küçük boyutlarda elektronik kart ihtiyaçlarına bile verilen yanıt, elektronik kartların her alanda kullanılmaya başlanması ve dolayısıyla sürekli olarak her alanda kullanılacak yeni ürünlerin geliştirilmesine yardımcı olur.

Bu durum yaşam kalitesini etkileyen pek çok farklı ürünün ortaya çıkarılmasını da sağlar. SMD Dizgi bu açıdan bakıldığında, çağımızın en kullanışlı teknik keşiflerinden biridir.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarımlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

4 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir