TEKNOFEST 2019 Roket Yarışması

Roket yarışmaları ilk olarak 2018’in son çeyreğinde Tuzgölü’nde gerçekleştirildi. Oldukça yüksek sayıda takım yarışmaya katılım sağladı. İlk yarışmaya talebin yüksek olması beraberinde “TEKNOFEST 2019 Roket yarışması” nı getirdi. Teknofest 2019 Roket Yarışmasının ikincisi için başvurular başlamış bulunuyor.  

teknofest 2019 roket yarışması

TEKNOFEST 2019 Roket Yarışması

TEKNOFEST Roket Yarışmasına Kimler Katılabilir?

2019 Roket Yarışmasına lise grupları, önlisans grupları ve lisansüstü gruplar katılabilir. Bu yarışmanın amacı öğrencilerin uzay ve uzay teknoloji alanları ile arasında ki etkileşimi arttırmak. Lise grubu öğrenciler, önlisans grubu öğrenciler ve lisansüstü grubu öğrencilerden oluşan takımlar aynı kategorilerde yarışacaklardır.

TEKNOFEST 2019 Roket Yarışması Kategorileri

Roket yarışması 2 kategoriden oluşmaktadır. Bu kategoriler;

 #  Alçak irtifa roket yarışması

 #  Yüksek irtifa roket yarışması

Kategorilere ve tasarımlara ait yarışma gereklilikleri ilgili kategorilerin şartnamelerinde belirtilmiştir.

TEKNOFEST 2019 Roket Yarışması Hazırlıkları

Teknofest 2019 Roket yarışması için istenen 3 rapor mevcuttur. Bunlar Tasarıma ait Ön tasarım raporu, Tasarıma ait Kritik tasarım raporu ve Final tasarım raporudur. Ön tasarım raporu değerlendirmesi sonucuna göre ön eleme gerçekleştirilecek akabinde incelenen KTR raporu ile hangi takımın finansal destek alacağı belirlenecektir.

Katılım sağlayan takımlar oluşturacakları tasarımları, yarışmaya ait başvuruların son bulmasının ardından teknofestin yayınlayacağı motor katologlarından seçilecek bir adet roket motoruna göre yapacaklardır. İlgili ödülün kazanılması için Yarışma heyeti tarafından fırlatma onayı almış olmak ve roketin problemsiz şekilde ateşlenebilmesi gerekmektedir.

teknofest 2019 roket yarışması

TEKNOFEST 2019 Roket Yarışması Ödülleri

Teknofest 2019’da dağıtılacak ödüller aşağıdadır.

Alçak İrtifa Kategorisi;

Ticari Roket Motorlu

 #  Birinci: 50.000 TL

 #  İkinci: 40.000 TL

 #  Üçüncü: 30.000 TL

Yüksek İrtifa Kategorisi;

Ticari Roket Motorlu

 #  Birinci: 50.000 TL

 #  İkinci: 40.000 TL

 #  Üçüncü: 30.000 TL

TEKNOFEST 2019 Şartnameler ve Başvuru Formu

Aşağıda  verilecek olan şartnamede verilen bilgiler harici, yarışmaya dair sormak istediğiniz tüm sorular için teknofest taraından bir grup oluşturulmuştur. Bu gruba soru sormak için mail grubuna üye olmanız gerekmektedir.

Teknofest 2019 Roket Yarışması Grubu

Sitemizin yorum bölümünden de yarışmaya dair aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.

2018 Eylül ayında yapılan Teknofest 2018 Roket yarışması şartnamesi üzerinde birtakım güncellemeler yapılarak 2019’a ait yeni şartname yayınlanmıştır. Yarışmaya ait şartnameyi detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Teknofest 2019 Roket Yarışması Şartnamesi

İlgili şartnamenin pdf dosyasını buradan indirebilirsiniz.

Teknofest 2019 Roket Yarışması Yüksek İrtifa Başvuru Formu

İlgili forma buradan ulaşabilirsiniz.

Teknofest 2019 Roket Yarışması Alçak İrtifa Başvuru Formu

İlgili forma buradan ulaşabilirsiniz.

Teknofest 2018 Roket yarışmasına ait videoyu izleyebilirsiniz!

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarimlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

2 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir