Televizyona Ambilight Özelliği Kazandırmak

Televizyonunuzdaki görüntüye tepki veren ortam aydınlatmasını yapması, düşündüğünüzden daha kolay ve daha ucuzdur. Ev sineması deneyiminize büyük bir katkı sağlar. Sizde televizyona ambilight özelliği kazandırmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

televizyona ambilight özelliği kazandırmak

Televizyona Ambilight Özelliği Kazandırmak

Bu özellik Philips TV’ler için 2002 yılında geliştirildi. Yalnızca sınırlı sayıda modelde piyasaya sunuldu. Sonuç olarak bu sistem için bir televizyona haddinden fazla para vermeye gerek yok. Yeni nesil uygun fiyatlı, programlanabilir LED’lerin ortaya çıkması ile siz de televizyonunuza ambilight özelliği kazandırabilirsiniz.

Televizyona Ambilight Özelliği Kazandırmak – Malzeme Listesi

 #  Arduino Uno
 #  10A 5V güç kaynağı
 #  WS2812B 5 metre LED şerit
 #  Çift taraflı bant ( İyi kalitede 3M malzeme kullanmakta fayda var )

Burada ki şerit ledler tek tek adreslenebilir. Her LED’in kendi çipseti vardır ve iletişim için tek hat kullanır. Alibaba üzerinde bu şerit ledi 120-150TL arasında kargo ücreti dâhil temin edebilirsiniz.  5V / 10A güç kaynağı yaklaşık 50-60TL karşılığında satın alınabilir. Eğer büyük bir televizyona sahipseniz 5 metrelik şerit led yeterli gelmeyebilir. Şerit ledin boyunu uzatmak istiyorsanız akım hesabını doğru yapmak zorundasınız. Böyle bir durumda led başına 60mA gibi bir değeri hesaplamalara katmak gerekir.

Televizyona Ambilight Özelliği Kazandırmak – Lehimleme

Tüm malzemeleri temin ettiğinizi düşünürsek ilk etapta güç kaynağının yeterli olup olmadığını kontrol etmeliyiz. Bunun için güç kaynağı çıkışına 5 metrelik şerit ledimizi bağlayalım ve ışıkları test edelim. Bu işlem ile hem ledlerin kontrolünü hemde güç kaynağını test etmiş oluyoruz. Arduino’nun 6.Pinini Şerit led üzerinde “DIN” yazan kısma bağlayın. Şerit led kesilebilir olduğu için televiyonun boyutuna uygun biçimde modülleri keserek hazırlığınızı yapın. Kestiğiniz modüller daha sonradan birleştirilebilir şekilde tasarlanmıştır. Bu sebeple iki modül arasında ki mesafeyi belirleyin. Bu mesafe boyunca tel mi yoksa kablomu kullanacağınıza karar verin. Burada ki tel veya kablo modülleri birbirine bağlayacak parçadır. Modülleri birleştirirken kesinlikle havya kullanın.

Sistem komple çalıştığında 7A gibi yüksek bir akım çekeceğinden Arduinoyu bozmamak için harici bir kaynaktan beslemek şart!

televizyona ambilight özelliği kazandırmak

Arduinoya Kodları Yükleme ve Test Etme

Projede hem Arduino hem de görüntü İşleme bölümü var. Öncelikle Arduino kütüphane dizininize “FastLED” isimli dosyayı eklediğinizden emin olun, ardından bu linkte ki kodu indirin. Sahip olduğunuz LED’lerin sayısı için 7 numaralı satırı değiştirin. Şerit led, WS2812B chipsetini ve “GRB” renk sırasını kullanır. Şerit ledinizi nasıl kalibre edileceğini bilmiyorsanız bu konuda yardım sağlayan “FastLED” belgelerine bakın.

Son olarak Adafruit’in bu projeye ait koduna ihtiyacınız var. Test için Colorswirl.pde’yi açın. Yine, hat 29 üzerindeki LED sayısını değiştirin. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra renklerin güzel bir şekilde değiştiğini göreceksiniz.

Televizyona ambilight özelliğini kazandırmak için Adalight kurulum prosedürünü ele alacağız.

televizyona ambilight özelliği kazandırmak

Ölçme ve Boyut Çıkarma

Televizyonunuzu duvardan çekin. Arka kısmını detaylı bir şekilde ölçün. Şerit ledleri doğrudan mı televizyona yapıştıracaksınız yoksa mesafeyi açarak parça parça mı? Bunun kararını verdikten sonra 3M çift taraflı bandı şeridin arkasına yapıştırın. Diğer çift taraflı bant türleri kolay çıkabilir, yapışmama sorunu olabilir. Bu yüzden kaliteli bir marka kullanmak ileride başınızı ağrıtmaz.

Televizyonunuzun hangi köşesinden başladığınızın bir önemi yok. Şerit modülleri birleştirmek için 3 pedin, her birini bir sonraki modül başlangıcında ki karşılıklarına bağlayın.

Her şey düzenli şekilde çalışıyorsa televizyonu yerine koyun ve etrafı toparlayın.

televizyona ambilight özelliği kazandırmak

Adalight Ayarları

Projenin en yorucu ve zor kısmı yazılımıdır. Yazılımda her bir LED tanımlanmalıdır. Adalight.pde’ı yükleyin. Yan ve üst kısımdaki piksel sayısını tanımlayan değişkeni değiştirin (şimdilik eksik olanları göz ardı edin). Bu 87. satır üzerindedir. Bu projede üstte 35 piksel, altta ve yanlarda 22 piksel kullanıldı. Bu yüzden {0,35,22} olarak tanımlandırıldı.

Televizyonun etrafındaki her bir LED 3 sayılık bir dizi olarak tanımlanır:

 #  Monitör numarası (0 varsayalım)
 #  X koordinatı – 0 sol (TV ekranına bakacak şekilde)
 #  Y koordinatı – 0 en üstte (TV ekranına bakacak şekilde)

Linkteki yardımcı program ile sadece matrisinizin boyutunu ve başlangıç konumunu girin. Ardından oluşturulan matris tanımını Adalight İşleme uygulamasına kopyalayın / yapıştırın.

televizyona ambilight özelliği kazandırmak

Sonuç

Biraz mısır patlatın, güzel bir film açın ve keyfini sürün 🙂

televizyona ambilight özelliği kazandırmak

Televizyona Ambilight Özelliği Kazandırmak” başlığında ki videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Elektronik bilginiz az veya hiç yok ise, HDMI ile haberleşerek bu işi daha iyi yapan bir cihaz var. Dilerseniz o cihazı araştırıp satın alabilirsiniz.

Cihazın ismi DreamScreen, cihazın fiyatı 140-150$ arasında. Cihaza ait videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz hemen alttaki Sosyal medya butonlarından arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Öneri veya eleştirilerinizi alttaki yorumlar bölümünden yapabilirsiniz. Elektroniktasarimlar.com ailesi olarak bir çok yeni içerik eklemeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Paylaşın, Herkes Faydalansın!

4 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir